Więc chcesz nauczyć się medytować?
Proces nauki medytacji bywa złożony. Początkowe etapy nawigowania po własnym wnętrzu mogą być wyzwaniem. Jednakże już kilka pierwszych praktyk przy wsparciu osoby medytującej z dłuższym stażem mogą być bardzo pomocne. Niniejszy tekst dedykuję tym, którzy wchodzą na ścieżkę podróży do wnętrza siebie.
Jak zacząć?
Pierwsze medytacje warto oczywiście zacząć od praktyki. Przy wsparciu praktykującego z większym stażem dowiesz się na co warto zwrócić uwagę. Uzyskasz też odpowiedzi na pojawiające się pytania. Proces samopoznania i nawigowania po różnych odczuciach wewnątrz nas samych może rodzić różne pytania i wątpliwości. Życzliwa uwaga i wsparcie innej osoby mogą pomóc nam w objęciu doświadczeń płynących z naszego ciała i z naszego wnętrza.
Jak to wygląda?
Umawiasz 1 konsultację. W trakcie zadam Ci pytania o Twoje motywacje, chęć medytowania. Zapytam z czym się mierzysz, jakie masz problemy, czego oczekujesz od praktyki. Odpowiem też na wszystkie pytania odnośnie procesu nauki medytacji zgodnie z moją wiedzą i doświadczeniem. Potem wspólnie ocenimy najlepszy kierunek wspólnych działań.
Już na pierwszych zajęciach przejdziemy przez proste i skuteczne praktyki, które zabierzesz ze sobą do domu i do końca swojego życia.
Na kolejnych spotkaniach będziemy omawiać to, co działo się w Tobie w kontekście praktyki. Odpowiem na Twoje pytania. Przejdziemy też przez różne techniki medytacji. Poznasz szereg praktyk, a w tym:
- mindfulness
- techniki oddechowe wspierające medytację (kwadratowy, ognia, oceanu, brzuszny, przeponowy, w górnym odcinku klatki piersiowej)
- trening autogenny Schultza, progresywną relaksację
- techniki pracy z ciałem wspierające medytację (m.in. trening Jacobsona)
- medytacja chodzona
- wpływy żywienia, napojów, suplementacji i świata zewnętrznego na nasz układ nerwowy i stany w medytacji
- techniki pracy z układem nerwowym pod kątem medytacji