top of page
Szukaj

Mindfull eating - self-care na co dzień

Zdarza Ci się jeść z zegarkiem w ręku "bo trzeba" co 3 godziny?

W dodatku robisz to w biegu, bo brakuje czasu i chęci żeby usiąść?

Przygotowałam dla Ciebie instrukcję mindfull eating - uważnego jedzenia. Może teraz pomyślisz, że to jest niepotrzebne, posiłki są tylko by dać energie do działania i żeby iść dalej. Postaram się wyprowadzić Cię z błędu.


Nasz organizm składa się z dziesiątek pierwiastków chemicznych. Część z nich na bieżąco zużywamy do procesów życiowych, więc musimy dostarczać je z zewnątrz. Nie bez powodu jest powiedzenie "jesteś tym, co jesz", bo te pierwiastki dostarczamy drogą pokarmową. Nie potrzebujesz kolejnych reklamowanych tabletek z magnezem czy potasem, tylko wartościowych produktów - to najlepsze co możesz zaoferować swojemu ciału.


Mindfull eating koncentruje się na tym "w jaki sposób" nie zaś "co", lecz pamiętaj że higieniczny i uważny tryb życia to najlepsza forma self-care. Uważność w jedzeniu pozwala w pełni zaobserwować reakcje ciała na dania. Poznać się i wsłuchać, ile potrzebujemy - a nie ile obliczymy wedle tabel. Pozwoli to optymalnie odżywić nasze ciała.

Poniżej w punktach opowiem Ci, w jaki sposób ze spożywania posiłku uczynić trening uważności.

  1. Ocena Pomyśl, na ile w skali od 1 do 10 czujesz głód lub najedzenie, 1-3 to głód, a 7-10 pełny brzuch. Daj sobie odczuć początek skali. Wtedy zachodzą ważne procesy hormonalne w ciele. Przemyśl wielkość porcji i postaraj się nałożyć nie za dużo i nie za mało.

  2. Obserwacja Zauważ kształty, kolory, faktury na swoim talerzu. Jeśli chcesz i możesz, weź do ręki i poczuj te fakturę. Powąchaj. Poznaj wszelkimi zmysłami. Jesz czekoladę lub jakieś twarde warzywa? Spróbuj przełamać i usłysz, jaki trzask z siebie wydobywają. Poczuj dziecięcą spontaniczność w poznawaniu.

  3. Wdzięczność Zastanów się, jaką drogę przebyły produkty, zanim trafiły na talerz. Okaż wdzięczność roślinom, zwierzętom, ludziom dzięki którym możesz mieć teraz przed sobą posiłek.

  4. Smakuj Żuj powoli każdy kęs, do całkowitego rozdrobnienia składników. Jakie smaki wyczuwasz? Coś Cię zaskoczyło? Może na koniec wyczuwasz przyprawę, jakiej wcześniej nie złałeś/łaś?

  5. Uważność Jeśli zauważasz, że nie skupiasz się na punkcie 4., odbiegasz myślami w przeszłość lub przyszłość, zatrzymaj się, odłóż sztućce i zacznij ponownie od oceny.


Ta praktyka pomoże Ci zajrzeć wgłąb siebie, poznać najbardziej podstawowe potrzeby. Bez odżywiania nie ma życia, bez wartościowego i uważnego - brakuje zdrowia.

Mam nadzieję, że spróbujesz tej techniki. Daj znać, jak wrażenia



0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page