Pewnie od dziecka słyszałaś/łeś: „wprostuj się!”, „wciągnij brzuch!”, „łopatki spięte!”. Bardzo możliwe nawet, że wciąganie brzucha i ściąganie łopatek weszło Ci w nawyk, jest to w Twojej nieświadomości.
Zastanówmy się, co nastąpi, gdy świadomie uwolnisz swoje ciało z napięć, spięć, stresu zgromadzonego w klatce piersiowej, krtani. Z całą pewnością poczujesz niewyobrażalną ulgę, gdy zdejmiesz ze swojego ciała opinający je niewidzialny gorset. Będziesz mógł/mogła roześmiać się w w głos, bo uwolnisz swój brzuch od nieustannego wciągania.
Twój najcenniejszy organizm będzie miał możliwość:
- dotlenić się
- uwolnić oddech
- obniżyć kortyzol
- zwiększyć ukrwienie narządów
- rozmasować żołądek, jelita, pęcherz
- naturalnie skorygować postawę ciała
- wzmocnić brzuch (bez siłowni!) i odciążyć lędźwie.
Możesz zacząć to robić niezależnie od wagi, stanu zdrowia, wieku.
Gotowa/y na poznanie sekretu?
Remedium to oddychanie przeponowe. Większość z nas ma utrwalone oddychanie piersiowe – model oddechowy w którym nasz oddech dociera najdalej do mostka, jest płytki, w sytuacji stresowej może nasilić hiperwentylację. Zaś oddychanie przeponowe powoduje podczas wdechu obniżenie przepony – dzięki optymalnej sile tego mięśnia, jama brzuszna ulega rozprężeniu. Początek tego oddechu jest na wysokości pęcherza, następnie idzie w górę oby wypełnić całą jamę brzuszną. Podczas wydechu przepona wpukla się, brzuch może swobodnie opaść, a my czujemy pracę mięśni w dolnej części brzucha.
Okej, to teraz jak to zrobić, gdy całe życie Twój oddech był uwięziony w samej klatce piersiowej? Poprowadzę Cię przez ten proces krok po kroku, wierzę że tak jak ja, zyskasz prostą metodę na odstresowanie na życzenie, masaż jamy brzusznej i ćwiczenie mięśni brzucha oraz mięśni oddechowych.
Jeśli dopiero teraz zaczynasz przygodę z ćwiczeniami oddechowymi, ważne jest otworzenie klatki piersiowej i obręczy barkowej.
Połóż się na macie (albo na podłodze, na kocu) na plecach i niech Twoje ramiona i przedramiona leżą na płasko, pod kątem prostym do tułowia.
Zegnij prawą nogę w kolanie i przełóż na lewą stronę ciała, za lewą nogę.
Poczuj to rozciąganie całego boku, klatki, barku. Wytrzymaj w tej pozycji minutę, powtórz lewą nogą, po 3 powtórzenia na stronę.
Teraz ułóż się wygodnie, na płasko, rozluźnij się, rozmasuj zmarszczone nerwami czoło, napiętą żuchwę.
Niech Twoje stopy, dłonie leżą swobodnie.
Pomyśl o miejscu, w którym jest pęcherz moczowym, weź wdech nosem tak, żeby poczuć jak się unosi.
Prowadź powietrze w górę, poczuj je na całej objętości jelit. Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak życiodajny tlen dostaje się do komórek całego Twojego ciała, jak powietrze w brzuchu robi toruje drogę naczyniom krwionośnym, żeby krew sprawnie docierała do narządów.
Następnie oddech dociera do okolic żołądka, by ostatecznie dostać się w najważniejsze okolice przepony. To ona uwypukla się i masuje twarde jelita, poprawia perystaltykę, normalizuje napięcie mięśniowe. Klatka piersiowa unosi się nieznacznie.
Żeby sobie pomóc, do wydechu ustawiamy usta w tzw. dziubek – powoli wydychamy nagromadzone powietrze, nasza jama brzuszna zapada się swobodnie i na koniec czujemy mięśnie brzucha, mniej więcej od pępka do spojenia łonowego
Brawo! To Twój pierwszy świadomy oddech przeponowy. Zrób jeszcze kilka i daj znać, jak się czujesz. Oddychanie – siłą rzeczy – jest dla każdego. Również to świadome. Panując nad tym procesem, masz większą świadomość ciała, mięśni, łatwiej Ci będzie osiągnąć harmonię. Pamiętaj że oddychanie przeponowe nie jest tylko na macie - możesz praktykować wszędzie. W miarę nauki staraj się w ciągu dnia oddychać przeponowo. W trakcie pracy przy komputerze warto zrobić przerwę na głęboki, świadomy oddech – siedząc, utrudniamy krążenie krwi przez co po dłuższym czasie możemy poczuć zmęczenie, znużenie, obniżenie kreatywności. Takim oddechem fundujemy sobie spa od środka, odżywienie, klarowne myśli. Tak małym krokiem możemy wyśmienicie wpłynąć na wiele aspektów swojego zdrowia. Do Ciebie należy decyzja, czy chcesz osiągnąć wszystkie powyższe korzyści.
コメント